ZOO Bratislava - príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Bratislava
 

Do pavilónu primátov zavítala zimná návšteva

Zimná návšteva

Naše šimpanzy učenlivé ju poriadne skontrolovali z každej strany a odísť sa jej nepodarilo v tom istom stave ako prišla. :) Šimpanzy ako aj ostatné druhy ľudoopov sú veľmi inteligentné preto pri chove v zoologických záhradách potrebujú často nové prvky a impulzy vo svojom prostredí, ktoré ich podporujú k aktivite. Naši chovatelia pravidelne pripravujú pre svojich zverencov enrichment (forma obohatenia života zvierat v zoologických záhradách), ktorý máva veľký úspech, zvlášť v pavilóne primátov. Počas zimného obdobia nemôžu chodiť ľudoopy do vonkajšieho výbehu aby neprechladli, tak im tentoraz kúsok „zimy“ priniesli chovatelia do vnútorných priestorov. Pripravení snehuliaci boli obohatení o množstvo ovocia a zeleniny, ktorá je súčasťou každodennej kŕmnej dávky šimpanzov.

Snehové postavy okamžite zaujali pozornosť šimpanzej skupiny. Tie najodvážnejšie jedince ich začali hneď rozoberať, tie plachejšie ich skúmali radšej z diaľky. Najväčší rešpekt mala pred snehuliakmi naša najmladšia samička - Shani Kimani (8 rokov).

Ľudoopy sú veľmi inteligentné a schopné rozmýšľať a riešiť problémy. Vo voľnej prírode sú schopné vyrábať a používať jednoduché nástroje, ktoré využívajú rôznymi spôsobmi Kameňmi rozbíjajú orechy, konáriky používajú tak, že ich strkajú do termitiska a vyberajú nimi chutný a výživný hmyz. Z požutých listov si vedia vyrobiť niečo podobné ako „špongiu“, ktorú si potom namočia do vody a žmýkajú rovno do úst. Šimpanzy prejavujú svoje pocity výrazmi tváre. Majú veľmi dobre vyvinuté mimické svaly, ktoré využívajú na komunikáciu.

Kontrola z hora

SpäťVyhľadávanietlačidlo vstupenky online