ZOO Bratislava - príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Bratislava
 

Koncoročné mláďata

Rozkošné malé antilopy

Dňa 4.11. 2018 sa nám narodili dve mláďatká u najmenšej antilopy dikdik Kirkov (Madoqua kirkii). Tento zvierací druh máme v našej ZOO len niečo vyše roka,  no za také krátke obdobie sa u nás narodilo už 5 mláďat. Jedna samička minulý rok, tohto roku na jar dve mláďatá a teraz v zime ďalšie dve. Matkami mláďat sú samice Akela a Bagíra a otcom hrdý samec Sherchán. Keďže sa narodili počas zimy, kedy sa dikdiky zdržiavajú kvôli počasiu a teplote väčšinou vo vnútorných priestoroch, budú ich môcť návštevníci vidieť až začiatkom jari.
Táto antilopa dosahuje v kohútiku výšku približne 35 cm. Je to bylinožravec, teritoriálny druh s nočnou aktivitou. Pri kútikoch očí má žľazový otvor, do ktorého si strká steblá alebo malé halúzky, ktoré sa potrú sekrétom, čím si dikdik označí svoje teritórium. Má predĺžený pysk pretkaný tenkými cievami, v ktorých sa krv ochladzuje a slúži tak ako termoregulátor.
Mláďatká veľmi rýchlo rastú a už po pár týždňoch sú výškovo porovnateľné s rodičmi.

Druhý modrý býk v tomto roku

Dňa 21.11.2018 sa narodil samec antilopy nilgau (Boselaphus tragocamelus). Matkou je samica Dewi a otcom je samec Kieran (nar. 17.8 2014 v ZOO Bratislava). Tento rok je to už druhý prírastok u tohto druhu. Prvou bola samica, ktorá sa narodila v apríli samici Sajone.
Antilopa nilgau je najväčšia ázijská antilopa, ktorá sa prirodzene vyskytuje v trávnatých oblastiach Indie, Nepálu a Pakistanu. Názov „NILGAU“ pochádza z hindčiny a v preklade znamená „modrý býk“. U týchto antilop je viditeľný výrazný pohlavný dimorfizmus. Samce sú väčšie, majú na hlave jednoduché tmavo sivé rožky, dlhé 25 až 30 cm a srsť majú modro-sivej farby. Samice sú menšie, nemajú rohy a bývajú hnedo sfarbené. Spoločným znakom pre obe pohlavia je čiernobiele pruhovanie na ušiach a v spodnej časti nôh. Samice žijú v zmiešaných, väčšinou 10 členných stádach vrátane mláďat, no tieto stáda môžu mať až 70 členov. Samce sú samotárske. V dospelosti opúšťajú rodné stádo a v období párenia sa pridávajú ku samičím skupinám. V období ruje bojujú samce o teritórium a samice tak, že pokľaknú oproti sebe na predné končatiny a pretláčajú sa.

Antilopa nilgau

Čierne labute

Pravidelnú znášku zaznamenávame aj u labutí čiernych (Cygnus atratus), ktorým sa tento rok koncom novembra vyliahli 4 mláďatá. Pôvodom pochádzajú tieto vtáky z Austrálie a keďže tam je v tomto období jar-leto, znášajú naše labute vajcia počas našej jesene-zimy.
Keď malé vtáčatká vyrastú a stanú sa z nich krásne labute, nájdu šťastný domov v inej ZOO alebo u súkromného chovateľa,  pretože o tento druh vtáka je zo strany chovateľov veľký záujem.

Malé „mé, mé“

V decembri 2.12.2018 sa narodili mláďatká u kôz kamerunských – samček a samička. Kozy kamerunské sú najmenším plemenom zo všetkých kôz. V našich podmienkach sa chovajú prevažne ako okrasné plemeno.  Pochádzajú z Afriky z oblasti Kamerunu. Dokážu sa však veľmi dobre prispôsobiť na zimy v našich končinách.

koza kamerunska  dikdik Kirkov labut cierna

 

 

 

 

 

 

SpäťVyhľadávanietlačidlo vstupenky online