ZOO Bratislava - príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Bratislava
 

Možno budú malé leopardy

Na základe odporúčania EEP koordinátora, ktorý určuje, ktoré jedince sa na základe genetickej nepríbuznosti v rámci európskych zoologických záhrad môžu páriť a plodiť potomstvo, sme v novembri 2017 spojili naše dva leopardy cejlónske (Panthera pardus kotiya). Ide o samca Wanju, narodeného 5. apríla 2004 v  ZOO Arnhem, Holandsko. Do ZOO Bratislava bol prevezený 5. novembra 2010 zo ZOO Veszprém, Maďarsko. Samica Nimali sa narodila 24. júna 2011 v ZOO Bratislava.

Leopardy cejlónske žijú na Srí Lanke a dožívajú sa viac ako 17 rokov. V tých oblastiach, kde je pomerne stabilná teplota počas celého roka a nestriedajú sa štyri ročné obdobia, ale obdobie sucha a dažďov, sa druhy môžu páriť počas celého roka. Na túto aktivitu teda nie je vyčlenené len určité krátke obdobie v roku, pretože počasie nie je problémom pre odchov mláďat. Samice takýchto druhov voláme polyestrické, teda majú mnoho cyklov počas roka. Obdobie medzi cyklami je u leopardov v priemere 45,8 dňa, no môže byť aj podstatne kratšie, a to 12 až 21 dní. Samotná ruja trvá v priemere 6,7 dňa, v našej ZOO máme odsledované, že ruja Nimali trvá päť až šesť dní, pričom samotná ovulácia je na tretí a štvrtý deň ruje.

Leopardy, tak ako všetky mačkovité šelmy, sú samotárske zvieratá. To znamená, že v prírode sa samec so samicou stretáva len v čase ruje. Samec so samicou spolu ostávajú dva až tri dni a intenzívne sa pária. Toto správanie simulujeme aj v ZOO – jedince spolu boli tri dni a po ruji sme ich opäť oddelili. Počas ruje je to samica, ktorá iniciuje kopuláciu, prenasleduje samca v teritóriu (v ZOO vo výbehu) a nastavuje sa mu na párenie. Oba jedince výrazne značkujú teritórium, váľajú sa, otierajú, samica si líha pred samcom, máva mu pod nosom chvostom a nastavuje sa na samotný akt. Párenie trvá cca tri sekundy a intervaly medzi kopuláciami sú od šesť do 11 minút.

Gravidita trvá od 95 do 105 dní, obvykle sa narodia dve mláďatá, no môže ich byť aj šesť. Samica sa stará o potomstvo sama.

Wanja a Nimali sa v novembri intenzívne párili dva a pol dňa. Teraz čakáme, či samica opäť príde do ruje. Dúfame, že nie, no ak áno, znamená to, že párenie bolo neúspešné a proces budeme opakovať.

spajanie leopardov 

 

spajanie leopardov

SpäťVyhľadávanietlačidlo vstupenky online