ZOO Bratislava - príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Bratislava
 

Narodilo sa mláďatko antilopy nilgau (Boselaphus tragocamelus).

Dňa 24. novembra 2017 sa narodila samička antilopy nilgau. Matkou je mladá samica Dewi (nar. 3. apríla 2013 v ZOO Košice) a otcom je samec Kieran (nar. 17. augusta 2014 v ZOO Bratislava).

Matka mláďaťa je prvorodička, no o malú samičku sa vzorne stará. Pri kojení si pokľakne na predné nohy, aby sa k mláďaťu čo najviac priblížila. Krátko po pôrode bola u matky pozorovaná nižšia tvorba materského mlieka. Z tohto dôvodu začali naše chovateľky s čiastočným prikrmovaním mláďatka sušeným kozím mliekom 2 – 3 krát denne. Malá samička však primárne naďalej pije mlieko od svojej matky, čím získava dôležité látky na tvorbu imunity a správny rast. Matka s mláďatkom trávia väčšinu času vo vnútornom priestore, no v prípade priaznivého počasia budú chodiť aj do vonkajšieho výbehu.

Antilopa nilgau je najväčšia ázijská antilopa, ktorá sa prirodzene vyskytuje v trávnatých oblastiach Indie, Nepálu a Pakistanu. Názov „NILGAU“ pochádza z hindčiny a v preklade znamená „modrý býk“. U týchto antilop je viditeľný výrazný pohlavný dimorfizmus. Samce sú väčšie, majú na hlave jednoduché tmavo sivé rožky, dlhé 25 až 30 cm a srsť majú modro-sivej farby. Samice sú menšie, nemajú rohy a bývajú hnedo sfarbené. Spoločným znakom pre obe pohlavia je čiernobiele pruhovanie na ušiach a v spodnej časti nôh. V období ruje bojujú samce o teritórium a samice tak, že pokľaknú oproti sebe na predné končatiny a pretláčajú sa.

Antilopa nilgau (Boselaphus tragocamelus)

Výška v kohútiku: 135 cm
Dĺžka tela: 190 cm
Hmotnosť: 180 kg 
Dĺžka gravidity: 8,5 mesiaca
Počet mláďat: 1 až 2
Potrava: bylinožravec: tráva, kríky, drevnaté rastliny
Predátory: tigre, leopardy, psy, vlky, hyeny pásavé
Dĺžka života: 12 rokov vo voľnej prírode, 21 rokov v zajatí

Na fotografiách mláďatko antilopy nilgau:)

 antilopa nilgau antilopa nilgau-  dokrmovanie a váženie mláďatka  antilopa nilgau-  dokrmovanie a váženie mláďatka 

SpäťVyhľadávanie