ZOO Bratislava - príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Bratislava
 

S nástupom zimy prišli aj noví obyvatelia do ZOO

Hrdlička s perlami okolo krku

V novembri sme si zo ZOO Hodonín priviezli päť jedincov nového vtáčieho druhu u nás – hrdličku perlokrkú (Streptopelia chinensis). Tento druh je umiestnený v eurázijskej voliére spolu s bažantom zlatým, kuričkou bieločelou a kačičkou mandarínskou. Vtáky v tejto voliére sú viditeľné pre návštevníkov počas celého roku.
Hrdlička perlokrká je malá, štíhla hrdlička s pomerne dlhým chvostom. Čiernobiela kresba na krku a krídlach pripomína biele perličky na tmavom podklade. Okrem miest svojho prirodzeného výskytu bola úspešne vypúšťaná aj v Kalifornii, Indonézii, Austrálii a na Novom Zélande.

Po nábreží antilopa beží, antilopa vraná

Na konci roka k nám zavítali zo zahraničia noví obyvatelia aj v radách kopytníkov. Konkrétne ide o antilopu vranú (Hippotragus niger niger). Mladého samca sme doviezli z Planete Sauvage z Francúzska a mladú samicu z dánskej ZOO Odense. Naším plánom je založenie chovnej skupiny, ktorá by pozostávala z dvoch samíc a už privezeného samca. Aktuálne čakáme na odporúčanie koordinátora chovu týchto antilop, z ktorej európskej ZOO budeme môcť budúci rok doviesť druhú samicu. Keďže ide o mladé a veľmi plaché zvieratá, v súčasnej dobe prechádzajú aklimatizačnou fázou, kedy si zvykajú na nové prostredie a svojich chovateľov. Postupne budú púšťané aj do vonkajšieho výbehu a ak všetko pôjde dobre a počasie bude priať, návštevníci tieto krásne antilopy budú môcť vidieť začiatkom budúceho roku.

U tohto druhu antilop je výrazný pohlavný dimorfizmus. To znamená, že viditeľne viete rozlíšiť samca od samice. Samce sú od samíc väčšie, čierno sfarbené a majú dlhšie rohy. Samice sú menšie, obvykle hnedé až tmavohnedé. Obe pohlavia majú biele brucho a typickú masku na tvári. Samce medzi sebou bojujú o územie a samice v typickom postoji „na kolenách“. Stáda sa skladajú z viacerých samíc (15 – 25 ks) s mláďatami a jedného dominantného samca. Samce sa snažia si obhájiť úrodné územia, aby tak prilákali samice do svojho teritória.

Antilopa vrana

Noví kamoši na Vianoce

K už existujúcim druhom agame bradatej a chochlačke bielookej sme doniesli ďalšie jedince.
Samec agamy bradatej (Pogona vitticeps) totiž ovdovel, tak sme mu takto pred Vianocami zabezpečili spoločnosť dvoch samičiek. Majú približne rok a sú veľmi zaujímavo sfarbené.

Nových kamarátov sme doviezli aj samici chochlačky bielookej (Aythya nyroca), ktorej uhynul partner, takže na dopárovanie prišiel samec a ďalší pár nepríbuzných chochlačiek na doplnenie chovu. Do budúcnosti by sme veľmi chceli tieto vtáky aj odchovávať. Tento zaujímavý druh nájdete spolu s hlaholkami severskými celoročne vo voliére ibisov červených a lyžičiarov ružovononých.

Chochlacka bielooka

SpäťVyhľadávanietlačidlo vstupenky online