ZOO Bratislava - príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Bratislava
 

Samec kulana turkménskeho bude pôsobiť ako chovný samec v ZOO vo Francúzsku

Dňa 29. 1. 2018 sme úspešne transportovali mladého samca kulana turkménskeho Kublaia nar. 12. 6. 2015 do francúzskej ZOO Parc Animalier d'Auvergne, kde bude pôsobiť ako chovný samec v stáde. Kublai sa narodil v našej ZOO, jeho matka je Principa a otec Henry, obaja žijúci v ZOO Bratislava.

Kulan turkménsky je jedným zo štyroch dnes žijúcich poddruhov somára ázijského (Equus hemionus).Medzi typické znaky kulana turkménskeho patria: pieskovo sfarbené telo, biele brucho, krátka stojatá hriva a tmavý pás idúci od konca hrivy až po koreň chvosta. Kulany žijú vo voľnej prírode v skupinách (približne 20 jedincov), ktoré sú zložené z dominantného samca, niekoľkých samíc a ich mláďat. Jedince sú veľmi teritoriálne, zvlášť samce si svoje samice a územie bránia pred inými samcami.

Kulan turkménsky je zaradený do Európskeho záchranného program pre ohrozené druhy (EEP). V minulosti boli kulany vo vysokej miere lovené pytliakmi kvôli mäsu. Ohrozené sú aj postupnou stratou pôvodného biotopu. V 30. rokoch 20. storočia došlo k lokálnemu vyhynutiu kulanov v Kazachstane. Následne sa začali jedince zo zoologických záhrad vypúšťať do pôvodných lokalít Kazachstanu a Uzbekistanu, čím sa početnosť jedincov v prírode mierne zvýšila. Dnes patria kulany stále k ohrozeným druhom živočíchov.

Kublai - samec kulana turkménskeho

SpäťVyhľadávanietlačidlo vstupenky online