ZOO Bratislava - príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Bratislava
 

Sezóna mláďat pokračuje

Po studenom máji, kedy nám teplota častokrát skôr pripomínala november ako jar a dňoch plných dažďa, ktoré nemali konca sa nám počasie konečne umúdrilo. Upršané dni vystriedalo slniečko a teploty sa čoraz viac podobajú tým letným. No napriek nepriaznivému počasiu, aké na Slovensku vládlo v posledných týždňoch, našim zvieratkám sa darilo, o čom svedčia ďalšie nové prírastky.

 

 

„Milovaná“

Veľmi sme sa potešili samičke zebry Chapmanovej, ktorá sa narodila 23. apríla. Chovatelia jej dali meno afrického pôvodu Kendi, čo v preklade znamená milovaná. Matkou mláďaťa je samica Katie a otcom náš chovný samec Viktor. Momentálne je mláďa s matkou a ostatnými členmi stáda vo výbehu, no keď podrastie, bude premiestnená do inej ZOO, aby nedošlo k príbuzenskému kríženiu s Viktorom. Zebry žijú v početných stádach s prísnou spoločenskou hierarchiou. Samce stádo chránia pred nepriateľmi. Významnú úlohu v stáde má však vedúca samica, ktorá určuje, kde sa bude stádo pásť a napájať. Pruhy sú u zebier špecifické a pre každého jedinca jedinečné. Sú to ako otlačky prstov u ľudí. Narodené mláďa je spolu matkou na istú dobu od stáda izolované, aby si zapamätalo kresbu pruhov svojej matky. Pruhy spôsobujú rozptyl tela a chránia stádo pred napadnutím predátormi tým, že pri početnej skupine pruhy vytvárajú celistvý obraz a predátor má tak problém vybrať si jedného jedinca ako korisť. Podobne to vplýva aj na hmyz, ktorého zložené oči majú problém si vybrať jedného konkrétneho jedinca.

Dvojičky kráľa Jelimána

Začiatok apríla bol plodný u lemurov kata.  Až tri mláďatká, z toho jedny dvojičky, sa vypýtali na svet 2. a 3. apríla. Pohlavie mláďatiek ešte nepoznáme, keďže mláďatká sú stále pri svojich maminách, ktoré si ich nosia na chrbte alebo na bruchu. Pri týchto u návštevníkov obľúbených zvieratách mávame odchovy pravidelne každý rok. Lemury kata žijú v zmiešaných skupinách zložených z 5 až 30 jedincov, ktoré vedie dominantná samica. Mláďatá sa rodia modrooké. Samice zostávajú v skupine, pričom samčekovia vo veku 3 - 5 rokov skupinu opúšťajú. Lemury pochádzajú z Madagaskaru a nikde inde sa nenachádzajú.

Nájdete nás v tráve?

Koncom mája sa nám narodili hneď dve mláďatká najmenšej antilopy na svete dikdika Kirkov. Dikdik dosahuje v kohútiku výšku len cca 35 cm. Toto milé malé zvieratko je bylinožravec, prevažne s nočnou aktivitou, no v ZOO ich môžete samozrejme vidieť aj cez deň ako sa naháňajú alebo odpočívajú v tráve. Sú také malé, že ich vo výbehu ľahko prehliadnete. Skúste prísť spočítať, koľko dikdikov ZOO má? 

Už tradične sa môžeme pochváliť chovateľskými úspechmi aj u ďalších druhov antilop. Mláďatká oryxa arabského, adaxa núbijského i sitatungy západnej sme si predstavili nedávno. Je pravda, že odvtedy k nim pribudli ďalší „bračekovia“ a „sestričky“.  Oryxov a adaxov je možné si ľahko pomýliť a sitatungu si ľudia často pletú so srnkou. Aby ľudia zvieratá spoznali a ZOO neplnila len oddychovú funkciu, ale aj vzdelávaciu, viac o jednotlivých druhoch sa môžete dozvedieť počas víkendov, kedy sa koná komentované sprevádzanie spojené s kŕmením vybraných druhov zvierat, nazvané „Po stopách zvierat“.  V sobotu sa začína o 10.00 hodine pri medveďovi hnedom a končí sa približne o 12.30 pri nosorožcoch tuponosých južných. V nedeľu sa môžete komentovaného sprevádzania zúčastniť v poobedných hodinách, začiatok je o 14.00 pri makakoch a gibonoch. Sprevádzanie zakončíte v poobedných hodinách, približne o 16.00 hodine pri zubroch európskych.


  

 

SpäťVyhľadávanietlačidlo vstupenky online