ZOO Bratislava - príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Bratislava
 

Sezóna mláďať v ZOO Bratislava pokračuje!

Mláďa "modrého býka" - antilopa nilgau (Boselaphus tragocamelus)

Dňa 18.4. 2018 sa narodila samička antilopy nilgau. Matkou je samica Sajona a otcom je samec Kieran (nar. 17.8 2014 v ZOO Bratislava). Mláďa je zdravé a plné života a spolu s matkou sú púšťaní do výbehu so zvyškom stáda.

Antilopa nilgau je najväčšia ázijská antilopa, ktorá sa prirodzene vyskytuje v trávnatých oblastiach Indie, Nepálu a Pakistanu. Názov „NILGAU“ pochádza z hindčiny a v preklade znamená „modrý býk“. U týchto antilop je viditeľný výrazný pohlavný dimorfizmus. Samce sú väčšie, majú na hlave jednoduché tmavo sivé rožky, dlhé 25 až 30 cm a srsť majú modro-sivej farby. Samice sú menšie, nemajú rohy a bývajú hnedo sfarbené. Spoločným znakom pre obe pohlavia je čiernobiele pruhovanie na ušiach a v spodnej časti nôh. V období ruje bojujú samce o teritórium a samice tak, že pokľaknú oproti sebe na predné končatiny a pretláčajú sa.

Ďalší chlapec do rodiny lamy krotkej (Lama glama)

Mladý samec lamy krotkej

Dňa 22.5. 2018 sa narodil samček lamy krotkej. Matkou je Alegra a otcom chovný samec Bogyó. Pôrod prebehol bez komplikácií úplne prirodzene a mladý samček je veľmi aktívny.

Lamy sú blízke príbuzné tiav. Žijú v háremových skupinách (do 20 jedincov), kde má dominantnú pozíciu samec. Približne pred 6 000 rokmi boli lamy v Južnej Amerike zdomácnené. Dodnes sa často chovajú ako domáce zvieratá na mäso, srsť alebo nosenie ťažkého nákladu. Lamy sa používajú dokonca aj na stráženie stád oviec alebo kôz (väčšinou 1 kastrovaný samec). Sú prispôsobené na život vo vysokej nadmorskej výške tým, že majú vysoký obsah hemoglobínu v krvi (krvného farbiva), na ktoré sa viaže kyslík a tým nemajú problém dýchať aj redší vzduch. Podobne ako ťavy, aj lamy majú oválne červené krvinky, no pri lamách je to adaptácia na život vo vysokých nadmorských výškach, kde je redší vzduch. Samcek tavy dvojhrbej

Prvé mláďa ťavy dvojhrbej (Camelus bactrianus) v tomto roku

Dňa 22.5.2018 sa narodil samček ťavy dvojhrbej. Matka je Samara nar. 10.4.2013, ktorá k nám prišla zo ZOO Košice v roku 2014, prvé mláďa u nás porodila samčeka 18.2.2016 a toto je jej druhé mláďa. Otcom je chovný samec Ňoňek, nar. 9.5.2000 v ZOO Varšava a odkiaľ k nám prišiel v roku 2002.

Ťavy sú známe tým, že dokážu vydržať dlhšiu dobu bez pitia. Umožňuje to tvar ich červených krviniek, ktorý je oválny (môže sa rozpínať) a umožňuje tak ťavám vypiť veľké množstvo vody naraz bez toho, aby krvinky praskli. Mýtom je, že ťava má v hrboch vodu. Má tam tuk, ktorý slúži ako zásobáreň energie a aj pri metabolických procesoch (pri nedostatku vody), na ktoré by bola potrebná voda. Ťavy sú dokonalo prispôsobené na život v púšti. Majú uzatvárateľné nozdry, čím sa do pľúc nedostane pri púštnych búrkach žiaden piesok. Rovnaký účel plní aj ich tretie očné viečko, ktoré sa zatvára zľava doprava.. Predné prsty na nohách sa dokážu doširoka roztiahnuť , čo im pomáha pri chôdzi aby sa nezabárali do piesku.

SpäťVyhľadávanietlačidlo vstupenky online