ZOO Bratislava - príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Bratislava
 

Transport zubra európskeho (Bison bonasus)

Dňa 27. novembra 2017 sa v ranných hodinách uskutočnil transport samca zubra európskeho – Perúna, zo ZOO Bratislava do ZOO Miskolc v Maďarsku na základe odporúčania koordinátora EEP (Európsky záchranný program).

Perún sa narodil 25. mája 2014 v ZOO Bratislava. Matkou je  samica Próza (nar. 22. júna 1997 v ZOO Praha) a otcom je samec Cvajan (nar. 11. augusta 2005 v Zooparku Chomutov). Mláďatá zubrov ostávajú so samicou približne do dvoch rokov veku, kedy sú na nej závislé. Po druhom roku sa začínajú postupne osamostatňovať. Náš 3,5 ročný samček bol už dostatočne veľký na to, aby mohol byť prevezený do ZOO Miskloc, kde sa stane súčasťou skupiny zubrov. 

Zubor európsky je najväčším európskym cicavcom. Samec môže vážiť vyše 1000 kg a dosahovať v kohútiku výšku okolo 190 cm. Pred niekoľkými storočiami bol na našom území zubor európskyhojne rozšíreným živočíchom. Začiatkom 20. storočia vo voľnej prírode vyhynul. Dôvodom bolo intenzívne odlesňovanie a neregulovaný lov. Z posledných 30 jedincov zubrov chovaných v zajatí sa podarilo udržať celú dnešnú populáciu zubra európskeho. Od roku 2004 žijú zubry aj u nás vo voľnej prírode, a to v národnom parku (NP) Poloniny, kde boli vypustené. Išlo o medzinárodný projekt, ktorý sa pripravoval niekoľko desaťročí. Jedince sem boli privezené z viacerých zoologických záhrad západnej Európy. Aj naša ZOO sa pridala k návratu zubrov do prírody. V roku 2004 bola do NP Poloniny prevezená mladá samica Púpava narodená v ZOO Bratislava. Udržanie populácie zubra a jeho reštitúcia (návrat do voľnej prírody) je podľa niektorých vedcov najvýznamnejším európskym úspechom v rámci ochrany ohrozených živočíchov.

Zubor európsky (Bison bonasus)

Výška:

 180 – 195 cm

Hmotnosť:

 800 – 1000 kg

Dĺžka gravidity:

 8,5 – 9 mesiacov

Počet mláďat:

 1 až 2

Dĺžka života:

 25 rokov

Potrava:

 trávy, byliny, listy, tŕstie, kôra stromov a krov, lišajníky, machy, huby

Predátory:

 vlky, rysy

zubor európsky

Na fotografii: zubor európsky

SpäťVyhľadávanietlačidlo vstupenky online